Obveščano vas, da bo v prazničnem času galerija med 27. 12. 2023 in 30. 12. 2023 zaprta. Vsa spletna naročila v tem času bodo odposlana v naslednjem letu.

Vsa spletna naročila, ki pa bodo oddana vključno z 21. 12. 2023 do 16h, pa bodo odposlana 22. 12. 2023.

Hvala za razumevanje!

Želimo vam lepe praznike!

Ekipa DobraVaga


12. 12. 2023 (do 19. 12.) ob 19.00 / DobraVaga
POP-UP: Adventovanje: Božični sejem na vago

Ob koncu leta v galeriji DobraVaga prirejamo božično pop-up tržnico. Ker je december čas druženj in obdarovanj, za vas v DobriVagi pripravljamo dogodek, ki bo odpravil vsakoletne skrbi pri nakupovanju božičnih daril v zadnjem hipu. Skupaj z umetnicami, umetniki in kolektivi bomo organizirali enotedenski božični sejem, kjer boste lahko prebrskali kopico umetniških del in našli božično darilo za svoje najdražje ali zase. Sejem je namenjen vsem, ki že celo leto odlašate z nakupom grafike ali platna, predvsem pa vsem, ki vam je DobraVaga blizu in bi se skozi raziskovanje predstavljenih del radi spomnili lepih trenutkov, preživetih na tem našem delu tržnice.

Vstop prost.

Organizacija: DobraVaga / Kino Šiška.


6. 12. 2023 ob 16.00 – 19.00 / DobraVaga
Kako do statusa samozaposlenega v kulturi?
delavnica

Asociacija in DobraVaga vas ponovno vabita na delavnico o statusu samozaposlenega v kulturi, ki se bo osredotočala na tiste, ki se v register samozaposlenih v kulturi vpisujete prvič. Na delavnici bomo odprli vprašanja pridobitve in upravljanja s statusom.

Status samozaposlenega v kulturi, pridobljen na Ministrstvu RS za kulturo, predstavlja eno temeljnih formalnih oblik dela za ustvarjalce na področju kulture. Pridobivanje statusa je formaliziran postopek, ki zahteva izpolnjevanje obrazcev, pregled ustrezne uredbe in njenih prilog ter dodajanje različnih dokazil, kar posameznikom pred odločitvijo za pridobitev statusa pogosto predstavlja precejšnjo administrativno oviro.

Ker je postopek pridobivanja statusa za marsikoga zapleten, so v Društvu Asociacija oblikovali delavnico, na kateri vam pomagajo pri prijavi za status, poleg tega pa vas informirajo o nekaterih pomembnejših prednostih in slabostih statusa. Delavnico so umestili v serijo brezplačnih delavnic in predavanj, namenjenih mladim na začetku profesionalne ustvarjalne poti, s katerimi DobraVaga razširja svoje podporne dejavnosti in želi ponuditi uporabne veščine in znanja, ki so pomembna za delo in gradnjo kariere na področju kulture.

Delavnica je namenjena predvsem tistim, ki statusa samozaposlenega v kulturi nimajo in obenem razmišljajo o njem kot o potencialni karierni možnosti. Na delavnici se boste seznanili tako s konkretnimi administrativnimi in formalnimi postopki, ki vas čakajo, če se odločite za status samozaposlenega v kulturi, kot tudi o ostalih vidikih, ki vam bodo v pomoč pri presoji glede tega, če je status samozaposlenega v kulturi primeren za vas in vašo lastno vizijo karierne prihodnosti.

Na delavnici se bomo dotaknili problematik, kot so:
– pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi;
– pridobitev in podaljšanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost;
– kako učinkovito napisati prijavo, da bo ta prepričala strokovno komisijo na ministrstvu za kulturo;
– kriteriji za posamezne poklice;
– formalne in administrativne zadolžitve, ki jih mora opravljati samozaposleni v kulturi.

Delavnico bo vodil Miha Satler, ki deluje na področjih umetnosti, kulturne produkcije in zagovorništva ter je v Asociaciji kot strokovni sodelavec zadolžen med drugim tudi za razreševanje pravno-formalnih in administrativnih težav samozaposlenih v kulturi v okviru servisa za samostojne ustvarjalce društva.

Delavnica bo potekala v živo.

Obvezne predhodne prijave na ema.kobal@dobravaga.si do zapolnitve mest. 

Trajanje: cca. 3 ure

Vstop prost.

Organizacija: Društvo Asociacija in Kino Šiška/DobraVaga.


11. 11. 2023 ob 10.00, Kino Šiška
Mala re:ciklarnica: ​​Svetleče lanterne
delavnica

Na tokratni sobotni ustvarjalni delavnici bomo steklene kozarce s pomočjo lepilnih trakov, papirja in spretnih prstov spremenili v svetleče lanterne. Da nas svečke, ki bodo zagorele v njih, ne bodo spekle, jim bomo dodali še ročaje iz vrvi. Naj vam lanterne osvetlijo hladne jesenske noči.

Sklop delavnic pripravlja Petra Gosenca iz Društva GUMB. 

Delavnica je brezplačna in je namenjena otrokom med 6. in 15. letom.

Prijave sprejemamo na: ema.kobal@dobravaga.si

Trajanje: cca. 2 uri

Organizacija: Kino Šiška & Društvo GUMB.

Projekt Mala re:ciklarnica sofinancira Mestna občina Ljubljana.


4. 11. 2023 ob 14.00, Kino Šiška
Velika re:ciklarnica: Doze in peresnice iz plastike
delavnica

Na novembrski Re:cikarnici bomo v ospredje postavili plastiko najrazličnejših oblik in barv. Plastenke in drugo embalažo bomo rezali, vrtali, luknjali in kolažirali ter s šivanjem in zlaganjem preoblikovali v puščice in druge pisane shranjevalne doze.

Delavnico bosta vodili Petra Gosenca in Katarina Zalar iz Društva GUMB.

Delavnica je brezplačna in je namenjena vsem starejšim od 15. let.

Prijave sprejemamo na: ema.kobal@dobravaga.si

Trajanje: cca. 2 uri

Organizacija: Kino Šiška & Društvo GUMB.


28. 10. 2023 ob 10.00, Kino Šiška
Mala re:ciklarnica: ​​Pisani okvirji za slike
delavnica

Na tokratni sobotni ustvarjalni delavnici bomo iz debelejšega kartona izdelali okvirje, ki jih bomo pobarvali in jih popestrili še z izrezki iz revij in časopisov. Ob koncu delavnice bomo narisali še risbe in jih vstavili v okvirje – da bodo naši novi unikatni okvirji lahko povsem zaživeli.

Sklop delavnic pripravlja Petra Gosenca iz Društva GUMB. 

Delavnica je brezplačna in je namenjena otrokom med 6. in 15. letom.

Prijave sprejemamo na: ema.kobal@dobravaga.si

Trajanje: cca. 2 uri

Organizacija: Kino Šiška & Društvo GUMB.

Projekt Mala re:ciklarnica sofinancira Mestna občina Ljubljana.


14. 10. 2023 ob 10.00, Kino Šiška
Mala re:ciklarnica: ​​Zapestnice, obeski za ključe in etuiji iz odpadnega usnja
delavnica

Vabljeni na prvo od jesenskih Malih re:ciklarnic! Na delavnici bomo manjše kose usnja spremenili v barvit nakit, obeske za ključe, žepke za kable ali etuije za mobitel. Da bodo res unikatni, jih bomo še porisali, preluknjali in jim dodali barvite šive ter gumbe!

Sklop delavnic pripravlja Petra Gosenca iz Društva GUMB. 

Delavnica je brezplačna in je namenjena otrokom med 6. in 15. letom.

Prijave sprejemamo na: ema.kobal@dobravaga.si

Trajanje: cca. 2 uri

Organizacija: Kino Šiška & Društvo GUMB.

Projekt Mala re:ciklarnica sofinancira Mestna občina Ljubljana.


6. 10. 2023, 17.00–19.00 / DobraVaga
TINTA 2023 | LOKALNI ČOPIČI
risarska delavnica (15+)

Ali se lahko osvobodimo pričakovanj in ustaljenih pravil pri ustvarjanju, če namesto svinčnika uporabimo za risanje posušeno rastlino ali odvrženo palčko lizike? Ali lahko čopič predlaga temo? Je medij že sporočilo?

Skupaj s finskima umetnicama Kati Rapio in Terhi Ekebom se bomo podali na raziskovanje lokalne okolice in lastne ustvarjalnosti z najdenimi predmeti in lastno izdelanimi čopiči – in morda posledično pridobili nove poglede na oboje!

Delavnica poteka ob razstavi Upanje finskega stripovskega združenja Kutikuti

Prijave: ema.kobal@dobravaga.si

Vstop prost.
Organizacija: Kino Šiška in Remix Comix.


DobraVaga x Zine Vitrine
9. mednarodni zin poziv

Z veseljem naznanjamo, da DobraVaga tudi letos prireja mednarodni zine natečaj, tokrat že deveti po vrsti. Vljudno vabimo zainteresirane ustvarjalke in ustvarjalce, da nam do 30. septembra 2023 pošljejo svoje prispevke.

Zini, ki so se začeli pojavljati v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja, še danes predstavljajo medij, s pomočjo katerega z javnostjo komunicirajo in se izražajo umetniki, člani subkultur ipd. Nastali so kot alternativa tiskanim mainstream medijem, kar je ena izmed nalog, ki jo opravljajo še danes. Zini še vedno presenečajo v svoji raznovrstnosti izdelave in videza, pestrosti funkcij in tematik. Ostajajo pristna oblika komunikacije, ki se neprestano razvija, širi in oblikuje. Po njih posegajo zelo različne generacije, zin kot medij pa je postal priljubljen zlasti pri mladih ustvarjalcih. 

Natečaj:

Izmed avtorjev vseh prispelih zinov bomo izbrali enega, ki bo povabljen k razstavnemu projektu v Kinu Šiška (podprt z razstavnino 300 evrov bruto ter produkcijsko sofinanciranje projekta v višini 200 evrov).

Avtorji posebej izstopajočih zinov bodo povabljeni k predstavitvi v okviru samostojne honorirane razstave v okviru programa ZINE VITRINE v galeriji DobraVaga.

Prispele zine bo pregledala in se o njih posvetovala strokovna žirija v sestavi umetnic in kuratork, ki so dejavne na področju zinov. Žirijo bodo sestavljale Nevena Aleksovski, Alin Kostiov, Ema Kobal in Maša Žekš.

Prijava: 
– ime in priimek avtorja oz. avtorjev
– kontakt (e-mail, spletna stran, profili socialnih omrežij, če ti izražajo avtorjevo umetniško ustvarjanje)
– naslov zina z letnico nastanka
– oštevilčen izvod zina (npr. 7/15)
– kratek opis zina (do 500 znakov s presledki)
– če je bil zin predhodno uporabljen ali vključen v kakšne druge projekte, navedbo le-teh

Zine pošljite na naslov:
Galerija DobraVaga
Adamič-Lundrovo nabrežje 5
1000 Ljubljana 

(s pripisom ZA ZINE VITRINE)

… ali prinesite v DobroVago v času delovanja. Avtorji bodo o rezultatih obveščeni konec oktobra 2023 po elektronski pošti. Vsi prispeli zini bodo arhivirani v javni zin čitalnici ZINE VITRINE, ki se nahaja v galeriji DobraVaga.

Prejetih zinov ne vračamo!
Za vse dodatne informacije pišite na: ema.kobal@dobravaga.si

Rok za oddajo: 30. september 2023
Organizacija: Kino Šiška / DobraVaga


V galeriji DobraVaga iščemo okrepitve!
SOCIAL MEDIA MENEGERKO_JA/WEB EDITORKO_JA

V ekipo galerije DobraVaga vabimo študentko_a in sodelavko_ca za upravljanje družbenih medijev in spletne strani DobraVaga. 

Iščemo sodelavko_ca, naklonjeno_ega programu DobraVaga, ki ima, poleg dela informatorke_ja in prodaje del  v galeriji DobraVaga, željo in znanja za opravljanje spodaj opisanih delovnih nalog. Nova_i sodelovka_ec bo v sodelovanju z vodjo programa in kolektivom DobreVage skrbel_a za čim boljšo vidnost DobreVage ter dogodkov v njeni organizaciji.

Osnovne zadolžitve:
– prisotnost na dogodkih v DobriVagi
– redno vsebinsko posodabljanje spletne strani DobraVaga
– upravljanje in ustvarjanje vsebin za družbena omrežja DobraVaga (Facebook, Instagram)

Zelo zaželjeno:
– poznavanje spletnega oglaševanja in uporabe družbenih omrežij (Facebook, Instagram)
– znanje angleškega jezika
– osnovno poznavanje in urejanje foto in video materiala

Do vključno ponedeljka, 24. julija 2023, do polnoči pošlji kratek CV  in predstavitev ter krajši zapis, zakaj bi želel_a delati v DobriVagi (oboje skupaj največ ena A4 stran) v PDF obliki na info@dobravaga.si. Kandidatke_e, izbrane v drugi krog, bodo dobili nalogo v zvezi s pripravo kampanje na družbenih omrežjih. Drugi krog bo skupaj z razgovori potekal v dopoldanskih urah v četrtek, 3. avgusta 2023 v DobriVagi.

 


V galeriji DobraVaga iščemo okrepitve! 
STROKOVNO_EGA SODELAVKO_CA

V ekipo galerije DobraVaga vabimo študentko_a in sodelavko_ca za stokovno pomoč, ki jih zanima vizualna umetnost in delo na kulturnem področju.

Delo zajema informiranje obiskovalk in obiskovalcev in prodajo umetniških del  v galeriji DobraVaga, pričakuje pa se tudi aktivno vključevanje v kolektiv, sodelovanje pri pripravi in izvedbi programa ter spremljanje lokalnega umetniškega prizorišča.

Urnik dela: od ponedeljka do sobote med 9.00 in 18.00 v dveh izmenah, občasno v večernih urah na otvoritvah razstav ali drugih dogodkih.

Prijave, ki naj vključujejo CV  in kratko predstavitev ter krajši zapis, zakaj bi želel_a delati v DobriVagi (oboje skupaj največ ena A4 stran) v PDF obliki pošljite na info@dobravaga.si do vključno ponedeljka, 31. julija 2023, do polnoči.


10. 6. 2023 ob 14.00, DobraVaga 
Re:ciklarnica: Asemblaž – tridimenzionalne slike
delavnica

Na delavnici bomo raziskovali, kako lahko s premeščanjem in kombiniranjem vsakovrstnih najdenih predmetov in materialov sestavimo tridimenzionalne slike – asemblaže. Za navdih si bomo na začetku delavnice ogledali knjige in slike, ki zgodbe pripovedujejo s pomočjo najdenih predmetov. Tokrat bo z nami tudi vsestranski umetnik Andrej Štular, ki v svojem delu uporablja različne likovne tehnike, vendar sta kolaž in asemblaž v samem osrčju njegovega ustvarjanja.

Delavnico bosta vodila Andrej Štular in Petra Gosenca (Društvo GUMB).

Delavnica je brezplačna in je namenjena starejšim od 15 let.

Prijave sprejemamo na: ema.kobal@dobravaga.si

Trajanje: cca. 3 ure

Organizacija: Kino Šiška in Društvo GUMB


Spletna delavnica
25. 4. 2023, ob 17.00

Rok za prijavo: 20. 4. 2023

Al’ prav se piše prešernova al’ Prešernova nagrada? Odgovor na to in podobne zagate bomo našle_i na delavnici pisanja in urejanja besedil za umetnice_ke. Pobliže si bomo ogledale_i besedila, kot so življenjepis, opis dela/projekta ali izjava umetnice_ka, ki jih morajo avtorice_ji na svoji profesionalni poti pogosto pripraviti same_i. Govorile_i bomo, kako ta besedila prilagoditi različnim kontekstom, npr. za portfelj, prijavo na razpis ali razstavo.

Delavnica bo potekala na spletu, na njej pa bomo na osnovi prispelih besedil nagovorile_i smernice pri pisanju, se dotaknile_i nekaterih pogostih dilem ter udeleženkam_cem pomagale_i izboljšati poslana besedila. 

Delavnica je prvenstveno namenjena mladim umetnicam_kom, a so dobrodošli tudi drugi profili mlajših delavk_cev v sodobni umetnosti, ki se srečujejo s pisanjem tovrstnih besedil. 

Delavnica je brezplačna, potekala bo v slovenskem jeziku in trajala približno uro in pol do dve uri. Število mest je omejeno. 

Delavnico pripravljata galerija DobraVaga in Šola za kuratorske prakse in kritiško pisanje Svet umetnosti, ki jo letos obiskuje že 19. generacija. Mentorica delavnice bo Lara Plavčak, kuratorka sodobne umetnosti in sovodja šole Svet umetnosti, ki deluje pod okriljem zavoda SCCA-Ljubljana.

PRIJAVA
Prijava naj vsebuje:
ime in priimek,
eno do dve besedili za delavnico, lahko kratek življenjepis, opis dela/projekta, izjava umetnice_ka ipd.

Prijave na: ajda.kocutar@dobravaga.si.

Rok za prijavo: 20. 4. 2023


Aprilska mimobežnica / DobraVaga
15. 4. 2023, od 10h do 13h
 
delavnica

Vabljeni v galerijo DobraVaga na brezplačno delavnico za otroke do 15. leta, ki bo potekala v soboto, 15. 4., med 10. in 13. uro. Na aprilski mimobežnici, ki se ji lahko pridružite kadarkoli v času trajanja, bomo izdelovali lutke iz papirja.

Vstop prost. Predhodne prijave niso potrebne.
Organizacija: DobraVaga / Kino Šiška


9. 3. 2023 ob 16.00 / DobraVaga 
Računovodstvo in davki za ustvarjalke s področja kulture
delavnica

Društvo Asociacija in DobraVaga spet združujeta moči in vas vabita k udeležbi na delavnici Računovodstvo in davki za ustvarjalke s področja kulture.

Svoje kreativno udejstvovanje morajo ustvarjalke in ustvarjalci s poslovnega vidika namreč urediti tudi pravno-formalno. Ob tem je potrebno opraviti precej administrativnih postopkov, ki jim sledijo različne računovodske obveznosti. Zato je izrednega pomena, da tudi to znanje osvojijo čim prej.

Na delavnici, ki jo bo vodil Urh Vele, davčni svetovalec, boste spoznali osnove gospodarsko-statusnega prava, različne pravne oblike in administrativne obveznosti. Na njej bodo pregledno predstavljene osnove računovodstva in davkov za samozaposlene. Predstavljene bodo značilnosti različnih statusnih oblik (s.p., d.o.o., zavod, društvo), vrste davkov (neposredni, posredni), načini obdavčevanja dohodkov iz dejavnosti (normirani stroški, dejanski prihodki/odhodki) itd. Osredotočili se bomo tudi na izpolnjevanje letnega davčnega obračuna, ki ga morajo do konca marca davčni upravi oddati vsi, ki imajo dejavnost že aktivno, in vse posebnosti, vezane na letošnji davčni obračun.

Delavnica Asociacije je še ena v vrsti takih, ki jih je smiselno umestiti v serijo brezplačnih delavnic in predavanj, namenjenih mladim na začetku profesionalne ustvarjalne poti. Z njimi v DobriVagi razširjamo svoje podporne dejavnosti in želimo ponuditi uporabne veščine in znanja, ki so pomembna za delo in gradnjo kariere na področju kulture.

Delavnica bo potekala 9. marca, s pričetkom ob 16.00. Predvideno trajanje delavnice je dve uri. Udeležba je brezplačna.

Delavnica bo potekala v živo, obvezne prijave na ajda.kocutar@dobravaga.si.

Organizacija: Društvo Asociacija in Kino Šiška/DobraVaga


1.2. 2023 ob 16.00 / DobraVaga
Delavnica japonskega lesoreza z umetnico Ceci Tsang 

Vabljeni na delavnico tradicionalnega japonskega lesoreza z akvareli, ki jo bo vodila umetnica Ceci Tsang. Gre za preprosto grafično tehniko na ročno izdelan papir Xuan, ki jo je uporabljala tudi znamenita japonska umetnostna smer Ukiyo-e. Na delavnici se bomo spoznali z metodo in izdelali svoje grafike. 

Ceci Tsang je umetnica, ki se večinoma ukvarja z grafiko in instalacijami. Diplomirala je na Nacionalni univerzi za umetnost v Tajpeju, kjer nadaljuje z magistrskim študijem likovne umetnosti. Poleg tega je leta 2016 na hongkonškem oblikovalskem inštitutu pridobila diplomo iz vizualnih umetnosti in kulture. Trenutno opravlja izmenjavo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.

Delavnica je brezplačna in namenjena starejšim od 15 let. Število udeležencev je omejeno. Obvezne predhodne prijave sprejemamo na: ema.kobal@dobravaga.si.

Trajanje: cca. 3 ure


Januarska mimobežnica 
14. 1. 2023, od 10h do 13h / DobraVaga

delavnica za otroke

Vabljeni v galerijo DobraVaga na brezplačno delavnico za otroke do 15. leta starosti, ki bo potekala v soboto, 14. 1., med 10. in 13. uro. Na januarski mimobežnici, ki se ji lahko pridružite kadarkoli v času trajanja, bomo izdelovali družabno igro spomin. 

Prost vstop.
Organizacija: dobraVaga / Kino Šiška


16. 12. 2022 ob 19.00 / DobraVaga
POP-UP: Adventovanje: Božični sejem na vago

V petek, 16. decembra, vabimo na predbožični pop-up!

Izbirali boste lahko med printi, grafikami, platni in drugimi zanimivimi umetniškimi predmeti kolektivov ter številnih umetnic in umetnikov.

Vabljeni vsi, ki v zadnjem hipu iščete darila, tisti, ki ste celo leto odlašali z nakupom grafike ali platna, predvsem pa vsi tisti, ki skupaj z nami delate Vago Dobro.

V petek bo od 20h za dobro vzdušje in glasbo poskrbel Gabi98 (Nimaš izbire) po dobro vago umetnosti pa vabljeni tudi v soboto do 18h.


15. 12.  2022 ob 16.00 / DobraVaga
Delavnica iz zin čitalnice: Osebne zgodbe
zin delavnica

Vabljeni na delavnico, ki jo pripravljamo v sklopu izpostavitve čitalniških zinov na temo osebnih zgodb. V izpostavitev so vključeni izjemno osebni zini, ki pričajo o nenavadnih pripetljajih, dogodivščinah in izmišljotinah. Osebne zgodbe zajemajo vse likovne stile in estetske pristope, so intimne in svojevrstne. Z izpostavitvijo se med drugim navezujemo na eno od poglavitnih lastnosti sodobnih zinov: da se jih lahko loti sleheren navdušenec nad medijem, da je pri njihovi izdelavi lahko drzen in da nabor tematik ni in nikoli ne bo omejen. Osebne zgodbe radovedneže povabijo k prisostvovanju življenj in čutenju avtorjev, njihovih protagonistov in podob.

Na delavnici bomo skozi igro razvijali svoje zgodbe in jih v preprosti grafični tehniki tiskali s pomočjo penaste gume. Izdelke bomo povezali v skupinski zin, vsak udeleženec pa bo prejel svoj izvod. 

Delavnico, ki je namenjena vsem, bo vodila vizualna umetnica Ema Kobal, sodelavka DobreVage in kuratorka razstav ZINE VITRINE.

Obvezne predhodne prijave sprejemamo na naslov ema.kobal@dobravaga.si 

 


30. 11. 2022 ob 19.00 / GALERIJA KNIFER (Osijek)
OFF THE HOOK: Layers and objects
mednarodni razstavni projekt
do 11. 12. 2022

Po petih uspešno izvedenih razstavah – v Berlinu, Budimpešti, na Dunaju, v Beogradu in na spletu (zaradi epidemioloških razlogov) – bomo decembra izvedli že šesto edicijo mednarodnega razstavnega projekta OFF THE HOOK. Z novim naborom mladih slovenskih ustvarjalk bomo tokrat gostovali v Osijeku ter tako nadaljevali že ustaljeni način predstavljanja lokalne produkcije vizualne umetnosti v širšem mednarodnem kontekstu.

Sodelujoče vizualne umetnice Ana Janež, Ajda Kadunc, Maša Knapič, Anastazija Pirnat in Sara Skenderija vsaka na svoj način preizprašujejo medij slikarstva. V ospredje svojega raziskovanja postavljajo uporabo in raziskovanje različnih tehnoloških postopkov ter eksperimentiranje z materiali, formati in mediji, ter gradijo podobe, ki namigujejo na vsebino, ki pa se v nekaterih delih gledalcu lahko hitro izmakne.

Kuratorka: Rea Vogrinčič
Umetnice: Ana Janež, Ajda Kadunc, Maša Knapič, Anastazija Pirnat, Sara Skenderija
Oblikovanje: Farah Sara Kurnik
Vodja projekta: Simona Jerala
Organizator: Kino Šiška | DobraVaga | Galerija Knifer


ODPRTI ATELJE: LARA REICHMANN 
OKTOBER – DECEMBER 2022

Oktobra je svojo rezidenco v okviru programa Odprti atelje začela umetnica Lara Reichmann. V ateljeju galerije bo delovala do konca leta.

Lara Reichmann (1995) je vizualna umetnica, ki se v svojih delih ukvarja z načini reprezentacije prostora in procesi grajenja prostorske identitete. Pogosto izhaja iz zgodb o nedostopnih, nedefiniranih in včasih popolnoma izmišljenih krajih. V obliki videa in instalacij zbira in modificira različne podobe sveta, ki so nastale kot posledica arhiviranih polresnic, tehničnih napak ter odstopanj na zemljevidih. Njeni nedavni projekti se osredotočajo na digitalne vmesnike, glitche in časovne zamike, skozi katere se ustvarjajo in dnevno posodabljajo vzporedne virtualne pokrajine satelitskih posnetkov.


10. 11. 2022 ob 16.00 / DobraVaga in na spletu
Kako do statusa samozaposlenega v kulturi
delavnica

Asociacija in DobraVaga vas ponovno vabita na delavnico o statusu samozaposlenega v kulturi, ki se bo osredotočala na tiste, ki se v register samozaposlenih v kulturi vpisujete prvič. Na delavnici bomo odprli vprašanja pridobitve in upravljanja s statusom.

Status samozaposlenega v kulturi, pridobljen na Ministrstvu RS za kulturo, predstavlja eno temeljnih formalnih oblik dela za ustvarjalce na področju kulture. Pridobivanje statusa je formaliziran postopek, ki zahteva izpolnjevanje obrazcev, pregled ustrezne uredbe in njenih prilog ter dodajanje različnih dokazil, kar posameznikom pred odločitvijo za pridobitev statusa pogosto predstavlja precejšnjo administrativno oviro.

Ker je postopek pridobivanja statusa za marsikoga zapleten, so v Društvu Asociacija oblikovali delavnico, na kateri vam pomagajo pri prijavi za status, poleg tega pa vas informirajo o nekaterih pomembnejših prednostih in slabostih statusa. Delavnico so umestili v serijo brezplačnih delavnic in predavanj, namenjenih mladim na začetku profesionalne ustvarjalne poti, s katerimi DobraVaga razširja svoje podporne dejavnosti in želi ponuditi uporabne veščine in znanja, ki so pomembna za delo in gradnjo kariere na področju kulture.

Delavnica je namenjena predvsem tistim, ki statusa samozaposlenega v kulturi nimajo in obenem razmišljajo o njem kot o potencialni karierni možnosti. Na delavnici se boste seznanili tako s konkretnimi administrativnimi in formalnimi postopki, ki vas čakajo, če se odločite za status samozaposlenega v kulturi, kot tudi o ostalih vidikih, ki vam bodo v pomoč pri presoji glede tega, če je status samozaposlenega v kulturi primeren za vas in vašo lastno vizijo karierne prihodnosti.

Na delavnici se bomo dotaknili problematik, kot so:
– pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi;
– pridobitev in podaljšanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost;
– kako učinkovito napisati prijavo, da bo ta prepričala strokovno komisijo na ministrstvu za kulturo;
– kriteriji za posamezne poklice;
– formalne in administrativne zadolžitve, ki jih mora opravljati samozaposleni v kulturi.

Delavnico bo vodil Miha Satler, ki deluje na področjih umetnosti, kulturne produkcije in zagovorništva ter je v Asociaciji kot strokovni sodelavec zadolžen med drugim tudi za razreševanje pravno-formalnih in administrativnih težav samozaposlenih v kulturi v okviru servisa za samostojne ustvarjalce društva.

Delavnica bo potekala v živo. Obvezne predhodne prijave na ajda.kocutar@dobravaga.si do zapolnitve mest. 
Trajanje: cca. 3 ure


31. 10. 2022 ob 18.00 / DobraVaga
Hallowzeen
zin delavnica

Za noč čarovnic vas vabimo na že tradicionalno delavnico ustvarjanja skupinskega mračnega zina. Skupaj z vizualno umetnico Klaro Kracino bomo debatirali, kolažirali, risali, tiskali zine in poslušali strašno glasbo.

Končni produkt bo natisnjen zin, ki ga bomo fotokopirali za vse udeležence delavnice. 

Število mest na delavnici je omejeno. Obvezne predhodne prijave na: ema.kobal@dobravaga.si.


TINTA 2022
petek, 7. 10. 2022, ob 17.00 / DobraVaga
VRNI SE, NARAVA!
zin delavnica

Pridruži se latvijskima umetnicama Rebeki Lukošus in Vivianni Marii Stanislavski na zin delavnici!

Vuuuš! Plik plak plok! Presenečenje! Ali slišiš in vidiš naravo okoli sebe? Ali te kliče? Pridi in ustvari stripovski zin z nenavadnimi materiali iz narave (in morda celo postani eno z njo). Vsak izmed vas bo prejel svoj izvod zina.

Delavnica poteka ob razstavi Nazaj k naravi latvijske stripovske založbe kuš! in je brezplačna.

Obvezne predhodne prijave sprejemamo na naslov ema.kobal@dobravaga.si. 
Trajanje: cca. 2–3 ure. Delavnica bo potekala v angleškem jeziku in je namenjena udeležencem od 15. leta starosti naprej.

Rebeka Lukošus (1995) je vizualna umetnica iz Rige. Večinoma ilustrira otroške knjige in riše stripe. Včasih svoje narisane like rada spremeni v skulpture. Lani je v Latviji izšla njena slikanica Rebellious Grandpa, ki jo zdaj prevajajo v korejščino.
(instagram.com/rebeka.lukosus)

Vivianna Maria Stanislavska (1992) je vizualna umetnica iz Rige, ki se ukvarja z različnimi projekti na področjih ilustracije, oblikovanja, stripov in animacije. Leta 2016 je diplomirala iz grafičnega tiska, leta 2020 pa magistrirala. Leta 2016 je prejela nagrado Young Growth Prize za svoj prvenec »Noisy Classroom«, ki je kasneje izšel v angleščini in estonščini. Od leta 2020 je začasno zaposlena kot učiteljica animacije in multimedijskega oblikovanja na srednji poklicni šoli v Rigi. Kadarkoli ima prosti čas, Vivianna opazuje ptice in druga bitja.
(instagram.com/viviannamaria.art)

Vstop prost.
Organizacija: Kino Šiška/DobraVaga. S podporo Latvian Literature.


17. 9. 2022, 10.00 / Plečnikova hiša
Kaj se skriva za fasadami?
ustvarjalna delavnica s Terezo Prepadnik

Se kdaj sprehajaš po ulicah in opazuješ hiše, ki te obdajajo? So takšne in drugačne, stare in nove, sive in pisane, nekatere so ti všeč, druge malo manj … Si ob tem kdaj predstavljaš, kaj vse se dogaja v njihovi notranjosti? Kdo v njih živi, kaj ljudje tam počnejo, kaj vse se skriva za fasadami mesta? V starih mestnih središčih se pogosto zgodi, da so fasade hiš zaščitene, zanje je treba dobro skrbeti in jih ohranjati take, kot so bile nekoč. Tisto, kar se dogaja za njimi, pa je prepuščeno stanovalcem in naši domišljiji …

Pridruži se nam na ustvarjalni delavnici, kjer si bomo z ilustratorko Terezo Prepadnik najprej ogledali razstavo Kamen, papir, škarje, se pogovorili o tem, kako so nastala razstavljena umetniška dela in kako se ona loteva svojih ilustracij, potem pa dali prosto pot domišljiji in upodobili svoje hiše ter pestro dogajanje v njihovih notranjostih. Možnosti je neskončno!

Prijazno vabljeni h kukanju za fasade!
Namenjeno otrokom od 6. leta naprej.

Delavnica bo trajala približno 2 uri, prijave pa sprejemamo na prijava@mgml.si.​​
Organizacija: Plečnikova hiša / Kino Šiška


14. 9. 2022, 17.00 / Plečnikova hiša
Vodstvo po razstavi Kamen, papir, škarje 

Razstava Kamen, papir, škarje je drugo sodelovanje Plečnikove hiše in galerije DobraVaga po razstavi Jože, ki smo jo v Plečnikovi hiši pripravili leta 2017. Tokrat smo šest umetnic in umetnikov povabili k premisleku pojma arhitekturne dediščine, njenih premis, zaščite in odnosa, ki ga do nje dnevno vzpostavljamo tudi posamezniki. 

Sara Bezovšek, Marko K. Gavez, Janja Kosi, Tereza Prepadnik, Žiga Roš in Jaka Teršek izhajajo iz različnih primarnih medijev in ustvarjalnih pristopov, ki jih na razstavi združujemo na vsebinski ravni ter skozi šest grafičnih del, ki so v tehniki sitotiska nastala ob tej priložnosti.

Po razstavi vas bosta popeljali kuratorki Ajda Ana Kocutar in Lara Mejač. 


25. 8. 2022 ob 18.00 / DobraVaga
Zin delavnica: Sprejanje s šablonami

Vabimo vas na delavnico izdelovanja zinov, ki jo bo vodil_a francoski_a umetnik_ca Talya Ventura. Iz papirja bomo izrezali podobe in oblike, ki jih bomo uporabili kot šablone pri sprejanju z različnimi barvami – tako kot to počnejo grafitarji, le da bomo podobe sestavili na papirju in jih speli v skupinski zin. Vsak izmed vas bo prejel svoj izvod.

Talya Ventura (2000) je mlad_a ilustrator_ka in stripar_ka iz Francije, ki je diplomiral_a na Ecole Estienne v Parizu. Navdih za svoje delo črpa iz ulične umetnosti in mode, mang ter videoiger. V Ljubljani preživlja poletje, konec avgusta pa se bo predstavil_a s samostojno razstavo v programu Zine Vitrine.

Delavnica je brezplačna in namenjena vsem.

Obvezne predhodne prijave sprejemamo na naslov ema.kobal@dobravaga.si. 

Trajanje: cca. 2–3 ure


23. 7. 2022 ob 13.00, DobraVaga Re:ciklarnica: Beležke z vijaki
delavnica

Iz starih odsluženih zvezkov, revij, letakov in kuvert bomo sestavili povsem nove beležke, skicirke in dnevnike poljubnih velikosti in debelin. Opremili jih bomo s kolaži, risbami in barvnimi prebliski ter jih s pomočjo vijakov zvezali v unikatne izdelke. Vezanje z vijaki bo zanimivo tudi vsem, ki ustvarjate zine, saj se jih boste lahko na delavnici naučili vezati na nov način.

Delavnico bosta vodili Petra Gosenca in Katarina Zalar (Društvo GUMB).

Delavnica je brezplačna in je namenjena starejšim od 15 let.

Prijave sprejemamo na: ajda.kocutar@dobravaga.si.

Trajanje: cca. 3 ure


DobraVaga x Zine Vitrine
8. mednarodni zin poziv

Z veseljem naznanjamo, da DobraVaga tudi letos prireja mednarodni zine natečaj, tokrat že osmi po vrsti. Vljudno vabimo zainteresirane ustvarjalke in ustvarjalce, da nam do 20. septembra 2022 pošljejo svoje prispevke.

Zini:
Zini, ki so se začeli pojavljati v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja, še danes predstavljajo medij, s pomočjo katerega z javnostjo komunicirajo in se izražajo umetniki, člani subkultur ipd. Nastali so kot alternativa tiskanim mainstream medijem, kar je ena izmed nalog, ki jo opravljajo še danes. Zini še vedno presenečajo v svoji raznovrstnosti izdelave in videza, pestrosti funkcij in tematik. Ostajajo pristna oblika komunikacije, ki se neprestano razvija, širi in oblikuje. Po njih posegajo zelo različne generacije, zin kot medij pa je postal priljubljen zlasti pri mladih ustvarjalcih. 

Natečaj:
Izmed avtorjev vseh prispelih zinov bomo izbrali enega, ki bo povabljen k razstavnemu projektu v Kinu Šiška (podprt z razstavnino 300 evrov bruto) ter koprodukciji tiska zina v dogovorjeni nakladi (do 30 izvodov). Avtorji posebej izstopajočih zinov bodo povabljeni k predstavitvi v okviru samostojne honorirane razstave v okviru programa ZINE VITRINE v galeriji DobraVaga.

Prispele zine bo pregledala in se o njih posvetovala strokovna žirija v sestavi umetnikov in kuratorjev, ki so dejavni na področju zinov. Žirijo bodo sestavljali Lin Gerkman, Alin Kostiov, Ema Kobal in Maša Žekš.

Prijava:

* ime in priimek avtorja oz. avtorjev
* kontakt (e-mail, spletna stran, profili socialnih omrežij, če ti izražajo avtorjevo umetniško ustvarjanje)
* naslov zina z letnico nastanka 
* oštevilčen izvod zina (npr. 7/15)
* kratek opis zina (do 500 znakov s presledki)
* če je bil zin predhodno uporabljen ali vključen v kakšne druge projekte, navedbo le-teh

Zine pošljite na naslov:
Galerija DobraVaga
Adamič-Lundrovo nabrežje 5
1000 Ljubljana (s pripisom ZA ZINE VITRINE)

… ali prinesite v DobroVago v času delovanja. Avtorji bodo o rezultatih obveščeni konec oktobra 2021 po elektronski pošti. Vsi prispeli zini bodo arhivirani v javni zin čitalnici ZINE VITRINE, ki se nahaja v galeriji DobraVaga.

Prejetih zinov ne vračamo!

Za vse dodatne informacije pišite na: ema.kobal@dobravaga.si

Rok za oddajo: 20. september 2022


8. 7. 2022 ob 18.00 / DobraVaga
BENEFIT POP-UP: Riso Paradiso

V petek, 8. julija, kolektiv Riso Paradiso v sodelovanju z DobroVago pripravlja prodajni pop-up dogodek!

Na ogled in naprodaj bodo riso printi ter publikacije izpod kreativnih rok članov kolektiva in njihovih tesnih prijateljev ter ustvarjalcev, ki so skozi leta sodelovali s studiem na Tobačni. Od testnih printov in “škart” robe, ki to ni, do uspelih poskusov ter oštevilčenih izdaj. 

Vabljeni na dogodek, kjer si boste lahko polepšali dom/pisarno ali nekoga obdarili z nečim lepim in uporabnim.

Da bo Riso Paradiso lahko v prihodnje še lažje sodeloval z domačimi in tujimi umetniki, bodo zbrana sredstva namenjena posodobitvi in nadgradnji opreme kolektiva.

Ogled in nakup bo možen tudi v soboto, 9. julija, med 9. in 18. uro. 


Poziv ODPRTI ATELJE
rezidenca v ateljeju galerije DobraVaga

V galeriji DobraVaga ponovno razpisujemo program ODPRTI ATELJE, ki smo ga vzpostavili ob opažanju, da zlasti mlajše ustvarjalke in ustvarjalci na začetku karierne poti pogosto nimajo možnosti koriščenja prostorov, namenjenih ustvarjanju. Že od začetka delovanja galerije DobraVaga zato k sodelovanju vabimo umetnice in umetnike brez lastnih ateljejev, da za dogovorjeno obdobje treh mesecev delujejo v prostorih galerije.

K prijavi na odprti poziv vabimo v Sloveniji delujoče umetnice in umetnike, ki so na začetku svoje profesionalne umetniške poti in ustvarjajo na področju vizualne umetnosti ali novih medijev oziroma eksperimentirajo z različnimi mediji, tehnikami ali umetniškimi izrazi. Rezidentkam in rezidentom, izbranim na razpisu, bosta omogočena brezplačno trimesečno koriščenje ateljejskega prostora v delovnem času galerije in prejem honorarja 500 EUR (bruto). 

Prijave na javni poziv ODPRTI ATELJE v DobriVagi sprejemamo na info@dobravaga.si (zadeva: Prijava na poziv OA 2022) do vključno 18. 6. 2022.

Prijava naj vsebuje: 

– ime in priimek
– kontakt (e-naslov in telefon, naslov bivanja v Sloveniji)
– življenjepis in/ali artist statement (na pol A4 strani opisana umetniška praksa, tehnike in področja zanimanja)
– dosedanjo umetniško produkcijo: fotografije in koncepti 3–5 umetniških del ali portfolio (morebitna video dela naj bodo podana z aktivnimi povezavami na YouTube, Vimeo ali druge strani za predvajanje video vsebin)

Z letošnjim razpisom sprejemamo prijave za štiri (4) trimesečne rezidence: oktober–december 2022, januar–marec 2023, april–junij 2023 in julij–september 2023. Pridržujemo si pravico do spremembe časovnih terminov in izvedbe manjšega števila rezidenc.

Prijavljenim kandidatkam in kandidatom, ki bodo do vključno 18. 6. 2022 oddali prijave, bomo odločitev sporočili predvidoma konec julija 2022.


30. 5. 2021 ob 15.00, DobraVaga in na spletu
Kako portfolio 2
delavnica

Mentor: Gašper Kunšič

V DobriVagi nadaljujemo s serijo brezplačnih delavnic in predavanj, namenjenih mladim na začetku profesionalne ustvarjalne poti. S tem jih želimo podpreti in jim ponuditi uporabne veščine in znanja, ki so pomembna za delo in gradnjo kariere na področju kulture. Po lanski prvi izvedbi in dobrem odzivu vas znova vabimo na delavnico izdelave portfolia. Udeleženci boste govorili o tem, kaj portfolio loči od drugih oblik predstavljanja in kako ga strukturirati, ter skozi primere debatirali, kako kar najboljše komunicirati lastno prakso. Delavnico bo vodil vizualni umetnik Gašper Kunšič.

Gašper Kunšič (1992) deluje na področju vizualne umetnosti in grafičnega oblikovanja. Študiral je na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, na Akademiji za likovno umetnost na Dunaju ter na Univerzi za uporabno umetnost na Dunaju, kjer je tudi magistriral. V svojem delu pogosto izhaja iz svoje biografije, pri čemer razstavne procese uporablja za premislek in rekontekstualizacijo poteka zasebne in kolektivne zgodovine. Svojo prakso redno predstavlja tako v Sloveniji kot v mednarodnem prostoru. Je prejemnik štipendije Ministrstva za kulturo, priznanja Akademije za likovno umetnost v Ljubljani ter nominacije za nagrado Essl. Deluje v Frankfurtu in v Ljubljani.

Delavnica bo potekala v živo in na spletu. Obvezne predhodne prijave sprejemamo na: ajda.kocutar@dobravaga.si. Ob prijavi napišite, na kakšen način se želite delavnice udeležiti. Zaželeno je, da ob prijavi pošljete svoje obstoječe portfolie ali predstavitve del (fotografije in koncepte), ki si jih boste na delavnici skupaj ogledali in dobili konkretne nasvete za izboljšavo. Ob udeležbi v živo je zaželeno tudi, da imate s seboj svoj računalnik.

Trajanje: cca. 3 ure
Udeležba je brezplačna.

Organizacija: DobraVaga/Kino Šiška


26. 5. 2022 ob 16. uri / DobraVaga
Delavnica v zin čitalnici: Dediščina
zin delavnica

Vabljeni na delavnico, ki jo pripravljamo v sklopu šeste obletnice galerije DobraVaga in obenem tudi pete izpostavitve čitalniških zinov s skupno tematiko dediščine. V izpostavitev bodo vključeni zini, ki se dotikajo kulturne dediščine ali raziskujejo njen pomen, kako jo prepoznati, ceniti ali zaščititi in zakaj je to pomembno. Zini lahko upodabljajo družbene ali pa zelo osebne pristope k določenim predmetom, običajem, hrani, umetnosti, arhitekturi in jeziku. Lahko se ukvarjajo z razumevanjem ali povpraševanjem dediščine, zapuščine, preteklosti, bojaznijo pred njeno izgubo ali premišljevanje o alternativnih dediščinah naših zanamcev. Izpostavitev bo predstavila tudi izjemno intimne zine, katerih obravnava dediščine je prvoosebna, neponovljiva in v duhu oziranja v preteklost nekoliko anksiozna, boleča, predvsem pa poetična.

Na delavnici bomo iz starih kosov blaga, zaves, prtov in drugih materialov, ki so bili nekoč v uporabi, s preprostimi tehnikami šivali zine. V njih bomo lahko risali, lepili, vezli in na različne načine sestavili izdelke, ki bodo mogoče ostali dlje za nami kot pa običajni papirnati zini. 

Delavnico, ki je namenjena vsem, bo vodila vizualna umetnica Ema Kobal, sodelavka DobreVage in kuratorka razstav ZINE VITRINE.

Obvezne predhodne prijave sprejemamo na naslov kobalema@gmail.com. 


27. 5. 2022 at 16.00 / DobraVaga (do 29. 5. 19.00)
POP-UP ŠTUDIO

V sklopu Ljubljana Art Weekenda bomo pripravili pop-up prodajno razstavo fotografskega studia in kreativnega prostora Študio, ki se nahaja za Bežigradom v Ljubljani. Člani Bor Cvetko, Nik Erik Neubauer, Matic Pandel, Lucija Rosc, Anja Smaka in Jaka Teršek k fotografskemu mediju pristopajo na različne načine, združuje pa jih zanimanje za sodobne fotografske prakse. Na razstavi bodo predstavili že obstoječo in najnovejšo produkcijo zinov, knjig umetnika, fotografij in grafik.


21. 4. ob 19:00 / DobraVaga
POP-UP | NIK ERIK NEUBAUER: Pomlad je prišla v mesto

Fotograf Nik Erik Neubauer se v seriji novih fotografij oddaljuje od tipičnih motivov, ki prikazujejo človeka v urbanem okolju, in se osredotoča na cvetoča drevesa po mestu. V njih vidi odmik od negativnih tem, ki so preplavile naš prostor v preteklem obdobju, in skoznje izraža svojo optimistično, skoraj iluzorno napoved za bližnjo prihodnost. Čudovita drevesa lahko opazimo v mestnih parkih, drevoredih, na dvoriščih in vrtovih, pa tudi za ograjami gradbišč, med trnjem ter ob vznožju prometnih vpadnic.

Pomlad je namreč prišla v mesto in nič je ne more zaustaviti.


19. 4. 2022, 19.00 / DobraVaga
Digitalna grafika
pogovor ob razstavi Sveže ribe #akvarij

Pomladna edicija Svežih rib prinaša sveža dela sedemnajstih umetnic in umetnikov, katerih osrednji medij je digitalna grafika. Do nje pristopajo na različne načine, prav tako raznoliki so tudi njihovi načini prezentacije. Na pogovoru ob razstavi bodo z nami Jure Brglez, Farah Sara Kurnik in Dorijan Šiško, z njimi pa se bomo pogovarjali o njihovih pristopih k digitalni grafiki, njenemu prenosu na papir ali ohranjanju v digitalni sferi.

Vabljeni k pogovoru!


6. 4. 2022 ob 19.00 / KULA (Beograd)
OFF THE HOOK: Likely to Happen
mednarodni razstavni projekt

do 17. 4. 2022

Off the Hook je mednarodni razstavni projekt galerije DobraVaga, ki predstavlja umetnost slovenskih umetnic in umetnikov na tujem. Po izboru kuratorke Urške Aplinc bodo na skupinski razstavi v novem beograjskem umetniškem središču KULA predstavljeni umetniški projekti Nežke Zamar, Ane Likar, Lene Lekše, Mie Paller, Lee Topolovec in Matica Pandela. Avtorjem je skupna uporaba interdisciplinarnih pristopov in site-specific strategij, ustvarjajo pa na področjih fotografije, oblikovanja, kiparstva, slikarstva in videa.


30.3. ob 18.00
TEJA MIHOLIČ: A ti napovem prihodnost? | Odprti atelje

Konec marca svojo rezidenco v Odprtem ateljeju zaključuje umetnica Teja Miholič. V sredo, 30.3 bo odprla vrata svojega ateljeja, kjer bo možno videti kaj je raziskovala in ustvarjala v zadnjih treh mesecih in vam morda tudi napovedala prihodnost.

Teja Miholič (1993) je zaključila dodiplomski študij fotografije na Visoki šoli za storitve v Ljubljani. Njena področja ustvarjanja so film, fotografija in digitalna umetnost. S svojimi filmi se je tri leta zapored udeležila Festivala slovenskega filma (Ringelšpil vikend, 2015, režija; Srdohrd, 2016, igra; Ondine, 2017, cinematografija) ter sodelovala na festivalih FeKK, Kino Otok in Muvit 6×60. S samostojnimi razstavami se je v Ljubljani predstavila v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (Fukaj lokalne kurbice, 2017), DobriVagi (Fukaj lokalne kurbice, 2018) in v okviru Ulične galerije (Naključni internetni artefakti, 2018). Trenutno študira film in avdiovizualne medije na École nationale supérieure de l’audiovisuel v Toulousu v Franciji.


sobota, 26. marec 2022, 11.00–13.00 / DobraVaga
Za dobro vago umetnin: Skrivališča
zin delavnica v sklopu festivala Bobri

V sklopu festivala Bobri ponovno pripravljamo zin delavnico, s katero najmlajšim obiskovalcem na široko odpiramo vrata v svet sodobne vizualne umetnosti in urbane ustvarjalnosti. Na tokratni delavnici bo mentorica Lene Lekše otrokom približala zin kot način za ustvarjalno pripovedovanje zgodb. 

Udeleženci si bodo najprej ogledali galerijo DobraVaga in njeno zin čitalnico z veliko zbirko umetniških zinov. Ogledali si bodo primere zinov in izvedeli, kaj zin sploh je ter kako ga lahko naredimo sami. Na delavnici bodo izhajali iz vprašanja, kaj se skriva pod kamnom, v lesni duplini ali na dnu ribnika, iz svojih odgovorov pa bo vsak udeleženec izdelal unikaten zin.

Delavnica je namenjena otrokom, starejšim od 6 let. Število mest je omejeno. Obvezna je predhodna prijava.

Prijave in informacije: Ajda Ana Kocutar, ajda.kocutar@dobravaga.si

Vizualna umetnica Lene Lekše je leta 2021 magistrirala na Oddelku za kiparstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) v Ljubljani. Je prejemnica Nagrade skupine OHO in dveh študentskih nagrad ALUO. Od leta 2018 je članica kolektiva Galerija 7:069, ki se osredotoča na predstavljanje mlajše študentske produkcije po Sloveniji. Kot mentorica je vodila delavnice o sodobni umetnosti za otroke v Galeriji P74 (program P.A.R.A.S.I.T.K.I) in delavnice animiranega filma v okviru društva SLON. Sodelovala je na več skupinskih in samostojnih razstavah razstavah v Sloveniji in tujini. Leta 2021 je prejela dvomesečno rezidenco za mlade umetnike na Residency Unlimited v New Yorku. V svojem delu z uporabo različnih medijev skozi humor pogosto gradi kompleksne fiktivne svetove. Gledalci njenega dela so vabljeni, da premislijo lasten položaj in pod vprašaj postavijo sisteme prepričanj in moči, katerih del so.

Organizacija: Kino Šiška v okviru 14. ljubljanskega festivala kulturno-umetnostne vzgoje Bobri.

Vstop prost.


14. 3.  2022 ob 16.00 / DobraVaga in na spletu
Računovodstvo in davki za ustvarjalke s področja kulture
delavnica

Društvo Asociacija in DobraVaga spet združujeta moči in vas vabita k udeležbi na delavnici Računovodstvo in davki za ustvarjalke s področja kulture. Svoje kreativno udejstvovanje morajo ustvarjalke in ustvarjalci s poslovnega vidika namreč tudi pravno-formalno urediti. Ob tem je potrebno opraviti precej administrativnih postopkov, ki jim sledijo različne računovodske obveznosti. Zato je izrednega pomena, da tudi to znanje čim prej osvojite.

Na delavnici, ki jo bo vodil Urh Vele, davčni svetovalec, boste spoznali osnove gospodarsko-statusnega prava, različne pravne oblike in administrativne obveznosti. Na njej bodo pregledno predstavljene osnove računovodstva in davkov za samozaposlene. Predstavljene bodo značilnosti različnih statusnih oblik (s.p., d.o.o., zavod, društvo), vrste davkov (neposredni, posredni), načini obdavčevanja dohodkov iz dejavnosti (normirani stroški, dejanski prihodki/odhodki) itd. Osredotočili se bomo tudi na izpolnjevanje letnega davčnega obračuna, ki ga morajo do konca marca davčni upravi oddati vsi, ki imajo dejavnost že aktivno, in vse posebnosti, vezane na letošnji davčni obračun.

Delavnica Asociacije je še ena v vrsti takih, ki jih je smiselno umestiti v serijo brezplačnih delavnic in predavanj, namenjenih mladim na začetku profesionalne ustvarjalne poti. Z njimi v DobriVagi razširjamo svoje podporne dejavnosti in želimo ponuditi uporabne veščine in znanja, ki so pomembna za delo in gradnjo kariere na področju kulture.

Delavnica bo potekala 14. marca, z začetkom ob 16.00. Predvideno trajanje delavnice je dve uri.

Delavnica bo potekala vzporedno v živo in na daljavo. Obvezne predhodne prijave na ajda.kocutar@dobravaga.si do zapolnitve mest. Ob prijavi napišite, na kakšen način se želite udeležiti delavnice. Udeleženci na daljavo boste povezavo do Zoom dogodka prejeli naknadno.

 


4. 3. 2022 ob 19. uri (do 18. 3. 2022) / 36 Mountains Studio, Zagreb
POZICIJE
razstava 

Razstava Pozicije, ki smo jo v DobriVagi pripravili ob 4. obletnici galerije pred dvema letoma, potuje v Zagreb! Trideset grafik, ki jih je v riso tehniki pripravilo 15 umetnic in umetnikov, predstavlja 30 vizualnih odzivov na spreminjajoče se položaje in izhodišča, nastale pa so v sodelovanju s kolektivom Riso Paradiso. Razstava bo na ogled v 36 Mountains Studiu – novem prostoru zagrebškega festivala ilustracije, ki je v DobriVagi gostoval leta 2019. 

Organizacija: 36 Mountains in Kino Šiška


24. 2. 2022 ob 18. uri / na spletu
ZINE VITRINE: Zini in konjički
spletna delavnica zinov 

Zin je medij, ki danes zaseda pomembno mesto ne le v sodobni umetnosti in subkulturnih scenah, ampak tudi kot ustvarjalni konjiček (hobi). Hobi je prostočasna aktivnost, ki jo počnemo za užitek, vendar je v poznem kapitalizmu koncept kreativnega hobija izmaličen. V obdobju prekarizacije in revnih zaposlenih si mnogi prostega časa – te izborjene delavske pravice – ne morejo več privoščiti, zato poskušajo hobije unovčiti kot postranski zaslužek, k čemur jih spodbuja tudi hustle kultura, ki poveličuje izgorelost. Na ta način hobiji hitro izgubijo svojo neobremenjenost, ustvarjalnost pa se prilagodi zahtevam trga. Obenem so ravno med pandemijo hobiji doživeli svojevrstno renesanso kot primer mehanizma spopadanja s težko situacijo, saj je želja po ustvarjanju nekaj naravnega, ukvarjanje s hobiji pa v možganih spodbuja endorfine, noradrenalin in dopamin, skrbi za fokus in motivacijo ter povečuje samozavest. Globalne trgovske verige pa so razmere pograbile kot novo priložnost za masovno hitro potrošnjo poceni predpakiranih hobi materialov … Kakšni pa so vaši konjički danes?

Na delavnici bomo z mentorico Laro Plavčak izdelali samostojni A4 zin na temo lastnih hobijev. Spletno srečanje na platformi Zoom bo namenjeno klepetu o hobijih, njihovem pomenu, vaših izkušnjah, odkrivanju novih idej za prosti čas ter vsega podobnega, kar nas dela prisebne in srečne-jše. Delavnica bo trajala 1,5–2 uri. Dobrodošli tudi introverti. 

Za udeležbo na spletni delavnici ne potrebujete nobenih posebnih veščin, le svoje hobije, A4 list, škarje in poljubne materiale za ustvarjanje.

Prijava na: ajda.kocutar@dobravaga.si

Število mest je omejeno. O sprejemu na delavnico vas obvestimo. 

Lara Plavčak je umetnostna zgodovinarka in kulturologinja. Temi zinov se posveča kot kuratorka, raziskovalka in avtorica. Je ljubiteljica vedno novih hobijev. 


Po spletni razstavi OFF THE HOOK, ki je fizično nadomestila v letu 2020, smo se v minulem letu spet nadejali dejanskega gostovanja v Beogradu. Zaradi vsem znanih okoliščin nam razstave, ki tokrat nosi naslov Likely to Happen, vendarle ni uspelo izvesti.

Razstavo smo prestavili na 2022 in upamo, da se kmalu lahko oglasimo z natančno informacijo o poteku našega gostovanja v beograjski galeriji KULA Cetinjska.

Do takrat vas vabimo, da prelistate katalog razstave, ki ga najdete tukaj:

https://dobravaga.si/…/Likley-to-Happeng_web_spread-1.pdf

Umetnice in umetnik:

Lene Lekše, Ana Likar, Mia Paller,
Matic Pandel, Lea Topolovec, Nežka Zamar

Kuratorka:

Urška Aplinc

Oblikovalec kataloga:

Matjaž Komel

Kino Šiška/DobraVaga/KULA Cetinjska


7. 12. 2021 ob 17. uri / na spletu
Delavnica iz zin čitalnice: Zin kot zbirka
spletna delavnica

Vabljeni na spletno zin delavnico, ki jo pripravljamo v sklopu tretje izpostavitve čitalniških zinov. Ta se osredotoča na zine, ki delujejo kot zbirke oziroma zbirna mesta najrazličnejših reči. Zini iz naše zbirke, ki smo se jim tokrat posvetili in na podlagi katerih pripravljamo delavnico, se tako vrtijo prav okrog zbiranja – od zbiranja starih receptov, fotografij rojstnodnevnih mlajev, zapisov s socialnih omrežij, do beleženja kratkih zgodb, ujetih trenutkov ali idej. Takšni zini odražajo interese avtorjev in služijo dokumentiranju.

Zin delavnica, ki je namenjena vsem, ki bi radi z nami preživeli ustvarjalno popoldne in izdelovali zine na daljavo, bo potekala čez Zoom. Najprej se boste naučili narediti mini zin iz A3 ali A4 lista, nato pa boste s tehniko risbe ustvarili vsak svojo zbirko-zin. Delavnico bo vodila vizualna umetnica Ema Kobal, sodelavka DobreVage in kuratorka razstav ZINE VITRINE.

Za udeležbo potrebujete:
– svoja najljubša pisala in risala
– papir za skiciranje
– papir oz. papirje v velikosti A4 ali A3
– poljubne barve in trdote
– škarje ali olfa nož

Obvezne predhodne prijave sprejemamo na naslov ema.kobal@dobravaga.si.


3. 12. 2021 od 18.00 do 21.00 in 4. 12. 2021 od 9.00 do 18.00 / DobraVaga
POP-UP PODMLADEK: Miklavževanje

Podmladek vas vabi, da se mu pridružite ob praznovanju prihoda prvega dobrega moža zime – Miklavža. Na pop-up razstavi v petek in soboto bo predstavljena njihova najnovejša produkcija, na voljo bo razprodaja starejših del, za tiste drzne, ki bi si želeli preizkusiti svojo praznično srečo, pa bomo tekom razstave prodajali srečke. Vabljeni!

 
Galerija bo za razstavni pop-up odprta 3. 12. med 18. in 21. uro ter 4. 12., med 9. in 18. uro.

25. 11. 2021 ob 19.00 / DobraVaga
NEBINARNI ZIN
pogovor ob izidu zina

💛💜🖤

💛 “Nebinarnost mi pomeni odvzem pritiska binarne družbe, svobodo, prostost telesa in izražanja.”

💜 “Nebinarnost mi predstavlja vesolje. Prostrano, polno neskončnih možnosti, čudovito in – če se le zares ozreš – res prelepo. Istočasno pa je tako neskončno, da je za mnoge nedojemljivo in strašno.” (oba citata vzeta iz Nebinarnega zina)

🖤 Zavod TransAkcija v sodelovanju z DobroVago vabi na dogodek ob izidu Nebinarnega zina. Nebinarni zin smo pri TransAkciji soustvarile_i s številnimi nebinarnimi osebami in kot tak predstavlja kolaborativen, skupnostni izdelek ter s tem prvo takšno publikacijo o nebinarnih temah v Sloveniji. Namen zina je skozi ustvarjanje nebinarnih oseb samih predstaviti in razmišljati o doživljanju nebinarnosti in vseh tem, povezanih z življenjem nebinarnih oseb. Nebinarni zin je tako poskus, kako misliti temo spolne nebinarnosti oz. oseb z nebinarnimi spolnimi identitetami v cisheteropatriarhalnem svetu in onkraj njega.

Pri tem nas bo zanimal tudi zin kot medij, ki ga uporabljajo marginalizirane skupnosti, v tem primeru kvir skupnosti za ustvarjanje svojih zgodb, vidnosti in za reclaiming. Zin kot prostor, kjer si same_i ustvarimo pomembne vsebine, prostor, ki nam ni dan, dokler si ga ne vzamemo same_i.

💛💜🖤

Na dogodku bomo najprej predstavile_i Nebinarni zin in spregovorile_i o zinu kot mediju, nato pa želimo prostor odpreti za deljenje misli vseh udeleženk_cev ter seveda vseh, ki so prispevale_i k zinu. Pri pogovoru bodo sodelovale_i Evan Grm, vodja programa pri Zavodu TransAkcija, Nuka Horvat, ki je zin oblikoval in uredil, ter Tea Hvala, avtorica zinov, književnica in umetnostna kritičarka. Zin bo dostopen na spletu, v fizični obliki pa prvič na dogodku. Po dogodku bo brezplačno na voljo tudi v DobriVagi.

Organizacija: Zavod TransAkcija in Kino Šiška/DobraVaga


OBVESTILO
POP-UP Emil Kozole: Arhiv Triglav, predstavitev

Napočil je spletni izid knjige Arhiv Triglav!

Knjiga, ki je izšla v omejeni izdaji, zbira in reproducira 300 najboljših znakov z motivom naše najvišje gore. S pomočjo zgodb o nastanku, prispevkov gostujočih piscev (Denis Adanalić, Nejc Prah) in izbranih odsekov referenčnih strokovnih besedil (od dr. Mitje Velikonje do Murat&Jose-a) pa reflektira, kako smo Slovenci Triglav posvojili za svojega, kaj nam pomeni danes in kako je neka gora postala prikladen označevalec vsega vsaj približno slovenskega.

Več o knjigi najdete na http://arhivtriglav.si/, kjer lahko tudi prisluhnete posebni epizodi podcasta Bring To Front, ki sta jo Emil Kozole in Denis Adanalić posnela ob izidu.

Ob tem naj še enkrat opomnimo, da prvotno načrtovani dogodek ob izidu knjige danes odpade, bo pa knjiga tudi v DobriVagi na voljo od 20. novembra.

Emil Kozole je Arhiv Triglav ponesreči ustanovil štiri leta nazaj, z zbiranjem referenc za naslovnico albuma Troglav trojca Matter. Od takrat s pomočjo prijateljev zbira in dokumentira vse slovenske znake z motivom Triglava. Njegova fascinacija nad tem vrhom ni osamljena. Do zdaj je zbral že več kot 400 znakov, ki so bili ustvarjeni kot vizualna reprezentacija vsega možnega, od športnih zvez in aktivističnih gibanj do gostiln, sestavin za sladoled in celo satelitov.

Knjiga, ki bo izšla v omejeni izdaji, zbira in reproducira 300 najboljših znakov z motivom naše najvišje gore. S pomočjo zgodb o nastanku, prispevkov gostujočih piscev (Denis Adanalić, Nejc Prah) in izbranih odsekov referenčnih strokovnih besedil (od dr. Mitje Velikonje do Murata & Josea) pa reflektira, kako smo Slovenci Triglav posvojili za svojega, kaj nam pomeni danes in kako je neka gora postala prikladen označevalec vsega vsaj približno slovenskeg

četrtek, 4. 11. 2021, 15.00 / DobraVaga in na spletu
Kako do statusa samozaposlenega v kulturi?
delavnica

Asociacija in DobraVaga združujeta moči in vas vabita na delavnico o statusu samozaposlenega v kulturi, ki se bo osredotočala na tiste, ki se v register samozaposlenih v kulturi vpisujete prvič. Na delavnici bomo odprli vprašanja pridobitve in upravljanja s statusom.

Status samozaposlenega v kulturi, pridobljen na Ministrstvu RS za kulturo, predstavlja eno temeljnih formalnih oblik dela za ustvarjalce na področju kulture. Pridobivanje statusa je formaliziran postopek, ki zahteva izpolnjevanje obrazcev, pregled ustrezne uredbe in njenih prilog ter dodajanje različnih dokazil, kar posameznikom pred odločitvijo za pridobitev statusa pogosto predstavlja precejšnjo administrativno oviro.

Ker je postopek pridobivanja statusa za marsikoga zapleten, so v Društvu Asociacija oblikovali delavnico, na kateri vam pomagajo pri prijavi za status, poleg tega pa vas informirajo o nekaterih pomembnejših prednostih in slabostih statusa. Delavnico so umestili v serijo brezplačnih delavnic in predavanj, namenjenih mladim na začetku profesionalne ustvarjalne poti, s katerimi v DobriVagi razširjajo svoje podporne dejavnosti in želijo ponuditi uporabne veščine in znanja, ki so pomembna za delo in gradnjo kariere na področju kulture.

Delavnica je namenjena predvsem tistim, ki statusa samozaposlenega v kulturi nimajo in obenem razmišljajo o njem kot o potencialni karierni možnosti. Na delavnici se boste seznanili tako s konkretnimi administrativnimi in formalnimi postopki, ki vas čakajo, če se odločite za status samozaposlenega v kulturi, kot tudi o ostalih vidikih, ki vam bodo v pomoč pri presoji glede tega, če je status samozaposlenega v kulturi primeren za vas in vašo lastno vizijo karierne prihodnosti.

Na delavnici se bomo dotaknili problematik, kot so:

– pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi;
– pridobitev in podaljšanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost;
– kako učinkovito napisati prijavo, da bo ta prepričala strokovno komisijo na ministrstvu za kulturo;
– kriteriji za posamezne poklice;
– formalne in administrativne zadolžitve, ki jih mora opravljati samozaposleni v kulturi.

Delavnico bo vodila Polona Torkar, nekdanja samozaposlena na področju avdiovizualnih in intermedijskih umetnosti z dolgoletnimi praktičnimi in tudi zagovorniškimi izkušnjami s statusom samozaposlenega v kulturi ter strokovna sodelavka Asociacije.

Delavnica bo potekala vzporedno v živo in na daljavo. Obvezne predhodne prijave na urska.aplinc@dobravaga.si do zapolnitve mest. Ob prijavi napišite, na kakšen način se želite delavnice udeležiti. Udeleženci na daljavo povezavo do Zoom dogodka prejmejo naknadno.

Trajanje: cca. 3 ure

Organizacija: Društvo Asociacija in Kino Šiška/DobraVaga

nedelja, 31. 10. 2021, 18.00 – 20:00 @ DobraVaga
Hallowzeen: Pekel 666
zin delavnica

Za noč čarovnic vas vabimo na že tradicionalno delavnico ustvarjanja skupinskega mračnega zina, ki jo letos vodi ilustratorka Maja Poljanc.

Izhodišče za tokratno delavnico bodo demoni, pošasti, čarovnice, spake in ostali grešniki, ki prebivajo na naslovu Pekel 666. Glede na ugotovitve in preračune iz 16. stoletja, ko so njihovo število izračunali na podlagi biblijskega števila zveri, v peklu prebiva 66 peklenskih knezov, ki vodijo leglo 6.660.000 zagovornikov teme. Na delavnici boste njihovo število še malce povečali, saj boste izdelovali nove peklenske kreature v tehniki manipuliranega kolaža iz vizualnih fragmentov, vzetih predvsem iz lesenih in bakrenih gravur iz 19. stoletja. Poleg tega bo na delavnici prikazana uporaba stare srednjeveške tehnike lepljenja srebrnih (ker smo locirani v peklu, ne morejo biti zlati) lističev s česnovim lepilom, ki ga boste izdelali sami.

Končni produkt bo zin, za katerega bo vsak udeleženec prispeval svojo stran oziroma spread in ki se ga bo fotokopiralo za vse udeležence delavnice. Tiskalo se bo na črn papir s črno barvo, pokončnega obrezanega formata A5.

Število mest na delavnici je omejeno. Obvezne predhodne prijave na: urska.aplinc@dobravaga.si.

Maja Poljanc (1989) je magistra vizualnih komunikacij in ilustratorka. Študij na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje je končala leta 2018, kjer je za svoje magistrsko delo Prva enciklopedija slovenskih mitoloških bitij: Encyclopedia Mythologica Slovenica prejela Prešernovo nagrado UL ALUO. Zanjo je leta 2019 na 13. Slovenskem bienalu ilustracije dobila tudi posebno pohvalo žirije za izvirno izvedbo knjige. Njene ilustracije so redno vključene v najrazličnejše tiskane in digitalne izdaje, poleg tega pa jih tudi razstavlja.

Vstop prost.

sobota, 16. 10. 2021, 13.00–16.00 @ DobraVaga
Mesto potrebuje zemljevid
delavnica

V času 5. obletnice delovanja galerije DobraVaga se oziramo po svoji okolici in razmišljamo o mestu ter medsosedskih odnosih. Tako vas vabimo na delavnico mapiranja, ki jo bo vodila vizualna umetnica Nika Rupnik. Udeleženci se boste na delavnici sprehodili po urbani krajini Ljubljane.

Raziskovali jo boste z vizualnim dokumentiranjem lastnih vtisov in razmišljali, kako je naše gibanje in naseljevanje prostora spremenila epidemija. Z uporabo grafičnih tehnik in dela v skupini boste udeleženci lahko na novo izkusili mesto kot preplet arhitekture in živetih izkušenj njegovih prebivalcev. Rezultate mapiranja boste na koncu združili v neke vrste zemljevid subjektivno doživetega javnega prostora.

Mentorica: Nika Rupnik

Nika Rupnik (1991) je akademska slikarka in samozaposlena v kulturi. Navdih za ustvarjanje ji predstavlja predvsem urbano okolje, o katerem razmišlja skozi medije risbe, slike, fotografije in grafike. S svojimi slikarskimi in risarskimi deli aktivno sodeluje v domačem galerijskem svetu. Že več let je tudi zelo dejavna na področju kulturno-umetnostne vzgoje. V preteklosti je veliko sodelovala pri projektih Sezama (združenja staršev in otrok) ter Kinodvora. Bila je stalna zunanja sodelavka MGLC, kjer je vodila in izvajala pedagoški program za otroke in odrasle ter demonstracije grafičnih tehnik. Deluje tudi kot ilustratorka.

Delavnica je brezplačna in namenjena starejšim od 15 let. Število udeležencev je omejeno. Obvezne predhodne prijave sprejemamo na: urska.aplinc@dobravaga.si.


petek, 8. 10. 2021, 16.00–19.00 @ DobraVaga
TINTA 2021 | COLORAMA CLUBHOUSE LJUBLJANA
zin delavnica

Pridružite se zin delavnici s Coloramo in Aisho Franz! Skupaj bomo risali in zgibali mini zine ter govorili o stripih, ilustracijah, riso tisku, kje najdemo najlepši hrib okoli Ljubljane in kje v Berlinu strežejo najboljšo kitajsko hrano … Plakati različnih Clubhouse umetnikov nam bodo služili za navdih pri izdelavi lastne osem strani dolge zgodbe, ki jo bomo narisali neposredno na hrbtno stran plakata in ga pregibali v zin.

Število udeležencev delavnice omejeno. Obvezna je predhodna prijava.

Prijave in informacije: Urška Aplinc, urska.aplinc@dobravaga.si


sobota, 18. avgust 2021, 11.00–13.00, DobraVaga
Osebna izkaZINca
zin delavnica v sklopu festivala Bobri

Na delavnici bomo razmišljali, kako lahko z likovnimi sredstvi povemo, kdo smo. Seznanili se bomo z zini – knjižicami, s katerimi njihovi avtorji pogosto izrazijo svojo identiteto in prepričanja. Iz najrazličnejšega vizualnega gradiva, od revij do odpadnega materiala in tekstila, bomo v preprosti tehniki kolaža sestavili vsak svojo osebno izkaznico, s katero bomo povedali svojo zgodbo. Izkaznice bomo na koncu povezali v umetniški zin in vsak udeleženec bo dobil svoj izvod. Delavnico bo vodila umetnica Lea Culetto.

Delavnica je namenjena otrokom, starejšim od 6 let. Obvezna je predhodna prijava.

Prijave in informacije: Urška Aplinc, urska.aplinc@dobravaga.si

Lea Culetto (1995) z vezenjem, asemblažem in drugimi tehnikami ustvarja objekte in instalacije, ki skozi prizmo mode in telesa izzivajo predstave o ženskosti in feminizmu. Svoja dela je predstavila na več skupinskih razstavah ter festivalih v Sloveniji in drugod. Je prejemnica priznanja in nagrade Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) za posebne dosežke. Septembra 2019 je na ALUO zaključila magistrski študij slikarstva.


sobota, 28. avgust 2021, 13.00–16.00, DobraVaga
Re:ciklarnica: Beležke z japonsko vezavo
delavnica

Na delavnici se bomo spoznali z japonsko tehniko vezave knjig in jo uporabili za izdelavo unikatnih beležk in dnevnikov. Opremili jih bomo z listi starih odsluženih zvezkov, kuvertami, plakati in zemljevidi. Dovolj prostora bomo pustili tudi za vaše risbe, vtise in prebliske. Vezanje z japonsko vezavo bo zanimivo tudi vsem, ki ustvarjate zine, saj se jih boste lahko na delavnici naučili vezati na nov način.

Delavnico bosta vodila Petra Gosenca in Katarina Zalar iz Društva GUMB.

Delavnica je brezplačna in namenjena starejšim od 15 let. Število udeležencev je omejeno. Obvezne predhodne prijave sprejemamo na: urska.aplinc@dobravaga.si.


torek, 1. 6. 2021, dvorišče DobreVage pod mostom (do 30. 6. 2021)
appointMENT 5.0

Prodajno razstavni projekt glasbenih plakatov appointMENT je nastal leta 2016 v želji po razširitvi vizualnega sklopa festivala ter hkrati po obuditvi in prevpraševanju same forme glasbeno-umetniškega plakata. Tudi pri letošnji ediciji je ustvarjalcem in ustvarjalkam pri snovanju plakatov kot glavni vir navdiha služila glasba nastopajočih na festivalu MENT.

S peto edicijo se navezujemo na potenciale in možnosti razstavljanja na prostem. V časih, ko so potrebni novi premisleki prikazovanja umetniških del, se projekt appointMENT iz galerijskih prostorov seli na zunanje površine in ulice. Plakati bodo zavzeli več različnih mestnih površin in se tako ponovno znašli v svojih primarnih vlogah kot sredstvo, ki nagovarja naključne mimoidoče. Mladi lokalni umetniki in umetnice, s katerimi se v tokratni ediciji srečujemo prvič, so se izdelave plakatov lotili na raznolike načine skozi medije fotografije, ilustracije, slikarstva in grafičnega oblikovanja. S svojimi edinstvenimi likovnimi govoricami so tako ustvarili bogate vizualne pripovedi, ki odražajo pestro glasbeno paleto letošnjega festivala.

Sodelujoče umetnice in umetniki: Dora Benčevič, Matic Brinc, Julija Brudar, Oskar Cergolj, Patrik Dvorščak, Nuka Horvat, Asiana Jurca Avci, Ana Karlin, Neža Knez, Bor Kokelj, Lenča Malec, Jaša Muller, Nik Erik Neubauer, Tina Ocvirk, Matic Pandel, Anja Paternoster, Fiona Sivka, Sara Skenderija, Farah Sara Kurnik, Jaka Teršek, Sonja Tomič, Lea Topolovec, Ava Tribušon Ovsenik, Bor Urh, Nastja Utroša, Tim Winkler, Luna Woelle, Lucija Zucchiati

Kuratorke: Urška Kleindienst, Lara Mejač, Dora Trček


četrtek, 27. 5. 2021, DobraVaga (do 28. 8. 2021)
SOSEDJE. Urbane prigode prijateljev in diplomatov
5. OBLETNICA DOBREVAGE

Ob peti obletnici delovanja galerije DobraVaga se oziramo po svoji okolici. Sosedje. Urbane prigode prijateljev in diplomatov je naslov osrednje skupinske razstave in tematsko zaobjema tudi skupinsko zin razstavo, samostojno razstavo Umetnica na mesec ter spremljevalne dogodke. Tekom tridnevnega dogajanja se bomo v DobriVagi ozrli na svojo vlogo pri soustvarjanju mestnega utripa, s sodelujočimi umetniki pa bomo razprli možne odgovore na vprašanje: kaj pomeni biti sosed? Sosedskih odnosov ne razumemo le dobesedno, temveč kot sosede razumemo svoje someščane, raznolike mestne akterje, ki delajo mesto živo in ki jih še kako pogrešamo, ko meščani ostajamo doma. Takrat smo nekateri šele začeli spoznavati svoje sosede in doživeli sobivanje na povsem drugačen način.

Umetnice in umetniki: Eva Bevec, Jure Brglez & Tereza Prepadnik, Peter Cerovšek, Nina Čelhar, Peter Ferlan, Ester Ivakič, Lena Kocutar, Petra Korent, Janja Kosi, Klara Kracina, Lene Lekše & Mihael Novak, Lenart Merlin, Teja Miholič, Danilo Milovanović, Name:, Nik Erik Neubauer, Neža Perovšek, Nez Pez, Lucija Rosc, Nika Rupnik, Srcozlom, Fedja Šičarov, Dorijan Šiško, Dorotea Škrabo – Skrabzi, Anne Tassel, Luka Uršič, Tadej Vaukman


29. 5. 2021 ob 12.00 / DobraVaga
“vso srečo vesolje”
zin delavnica

Peto obletnico delovanja DobreVage obeležujemo s pestrim programom, ki vključuje tudi zin delavnico pod mentorstvom umetnice Teje Miholič. Udeleženci bodo na delavnici svoje kratke izpovedne dnevniške zapise, opise sanj ali naključne zabeležke kombinirali s fotografijami iz spletnih baz slik, ki jih bodo izbrali z iskanjem po ključnih besedah. Tako nastali diptihi bodo zbrani v skupinski zin – nekakšen arhiv vsakodnevnih prigod, ki bodo v kombinaciji z generičnimi podobami z interneta pridobile nove in nepričakovane pomene. Ustvarjeni zin bo svoje mesto našel v naši čitalniško-arhivski zbirki.

Mentorica: Teja Miholič

Število udeležencev je omejeno. Prijave sprejemamo na urska.aplinc@dobravaga.si


28. 5. 2021, ob 18.00 / DobraVaga
Skupnostni <> Delovni prostori v Ljubljani
pogovor in predstavitev projekta

V sklopu programa 5. obletnice Galerije DobraVaga, ki tematizira mesto in medsosedske odnose na najrazličnejših ravneh, nas zanima tudi položaj mladih umetnikov v mestu in prakse ter prostori njihovega sodelovanja. Zato se povezujemo z Galerijo Škuc, kjer skupaj s fotografskim prostorom Kela novembra letos pripravljajo razstavo, ki vključuje umetniško raziskavo na temo skupinskih delovnih in ustvarjalnih prostorov. O samoorganiziranju in solidarnosti, ustvarjanju in vzdrževanju tovrstnih prostorov ter skupnosti bodo spregovorili kuratorka razstave Tia Čiček in soustanovitelji prostora Kela Peter Rauch, Urška Preis ter Luka Prijatelj.


Poziv ODPRTI ATELJE in DOBRAVAGA DOMA

K prijavi vabimo v Sloveniji delujoče umetnice in umetnike, ki so na začetkih umetniške profesionalne poti in ustvarjajo v polju vizualne umetnosti ali novih medijev, eksperimentirajo z novimi ali klasičnimi mediji, tehnikami ali umetniškimi izrazi.

Razpisujemo dva rezidenčna programa:

ODPRTI ATELJE je na voljo ustvarjalcem in ustvarjalkam, ki bi želeli delati v ateljeju v galeriji, z rezidenco DOBRAVAGA DOMA pa ponujamo sodelovanje z ekipo DobreVage in promocijo prijavljenih umetniških projektov na naših kanalih. Obe rezidenci sta podprti s honorarjem.

______________________________________________________________________

Poziv ODPRTI ATELJE

Rezidenco ODPRTI ATELJE v galeriji DobraVaga smo vzpostavili ob opažanju, da ustvarjalci in ustvarjalke na začetkih svoje kariere velikokrat nimajo priložnosti dobiti prostora, namenjenega umetniškemu ustvarjanju. Že od začetka delovanja zato vabimo umetnike in umetnice brez lastnega ateljeja, da za krajše obdobje delujejo pri nas.

Izbrani ali izbrana bo v brezplačnem ateljeju v DobriVagi lahko ustvarjal/a za obdobje treh mesecev, prejel/a bo pa tudi honorar 500eur (bruto). Sprejemamo prijave za obdobji: OKTOBER–DECEMBER 2021 in JANUAR–MAREC 2022. Možnost koriščenja ateljeja bo v delovnem času DobreVage, v primeru zaprtja galerije bodo termini rezidence v ateljeju premaknjeni.

Prijava za poziv ODPRTI ATELJE naj vsebuje:

IME IN PRIIMEK
KONTAKT: e-mail in telefon
ARTIST STATEMENT (Na pol A4 strani opisana umetniška praksa, tehnike in teme, ki te zanimajo.)
ŽIVLJENJEPIS
UMETNIŠKO PRODUKCIJO: FOTOGRAFIJE in KONCEPTE 3-5 UMETNIŠKIH DEL ali PORTFOLIO (video dela naj bodo podana z aktivnimi povezavami na YouTube, Vimeo ali druge strani za predvajanje video vsebin)

Prijave na javni poziv OPRTI ATELJE v DobriVagi sprejemamo do 20. JUNIJA na info@dobravaga.si s pripisom Poziv Odprti atelje.

______________________________________________________________________
Poziv DOBRAVAGA DOMA

V mednarodnem prostoru se je pojavila praksa odprtih pozivov za rezidence na domu. V DobriVagi smo se ideji pridružili v poletju 2020 z dislociranjem Odprtega ateljeja na domu (#dobravagadoma). Predvsem bi radi v času, ki je zelo nepredvidljiv, podprli umetnike in umetnice in jim dali možnost, da se prijavijo na rezidenco, ki jo lahko izpeljejo tudi iz zavetja svoje sobe.

Rezidenca DOBRAVAGA DOMA bo 2-mesečna rezidenca in je hibridna vrsta ateljeja. S to gesto bi v terminu AVGUST–SEPTEMBER 2021 podprli 2 umetnika/umetnici tako ustvarjalno kot finančno (330eur bruto). Aktivnosti umetnika na rezidenci pa se bo dalo spremljati na naših družabnih omrežjih. Po dogovoru je možna tudi kasnejša predstavitev projekta v sklopu drugih programov galerije DobraVaga.

Umetnik ali umetnica se na Poziv DobraVaga Doma prijavi z že izdelanim projektom ali idejo, ki bi jo želel realizirati v tem času.

Prijava za poziv DOBRAVAGA DOMA naj vsebuje:

IME IN PRIIMEK
KONTAKT: e-mail in telefon
ARTIST STATEMENT (Na pol A4 strani opisana umetniška praksa, tehnike in teme, ki te zanimajo.)
ŽIVLJENJEPIS
IDEJNO ZASNOVO PROJEKTA, ki bi ga želel realizirati v času rezidence
UMETNIŠKO PRODUKCIJO: FOTOGRAFIJE in KONCEPTE 3-5 UMETNIŠKIH DEL ali PORTFOLIO (video dela naj bodo podana z aktivnimi povezavami na YouTube, Vimeo ali druge strani za predvajanje video vsebin)

Prijave na javni poziv DOBRAVAGA DOMA sprejemamo do 20. JUNIJA na info@dobravaga.si s pripisom Poziv DobraVaga Doma.


Prispela je tiskana verzija kataloga razstave OFF THE HOOK: Sprejmi in nadaljuj / Accept and Continue. 

Katalog, ki ga je oblikovala Maruša Račič, najdete v galeriji, v spletni obliki pa je na voljo TUKAJ


Povej na glas, javni razglas! – cikel spletnih delavnic iz zin čitalnice

Rok za oddajo prispevkov: 25. 4. 2021

Dokler ne bo mogoče, da bi se ob ustvarjanju zinov družili v živo, bomo nadaljevali z delavnicami na daljavo. Tokrat vas vabimo, da se udeležite prve spletne delavnice iz naše zin čitalnice in s prispevkom sodelujete pri ustvarjanju skupinskega zina z naslovom POVEJ NA GLAS, JAVNI RAZGLAS!

Tema tokratne delavnice je vezana na našo čitalniško-arhivsko zbirko zinov, ki vam jo letos želimo približati skozi kurirane izpostavitve. Prvi tematski poudarek naše zbirke predstavljajo aktivistični zini – zini, ki izražajo poslanstva, ideje in politizacijo določenih skupin, subkultur in združb, kot so LGBTQIA+ skupnost, feminizem, anarhizem ipd. Za skupinski zin POVEJ NA GLAS, JAVNI RAZGLAS! zbiramo prispevke, ki so lahko komentar na družbeno stanje ali koronski čas, ali pa so preprosto vezani na osebno izkušnjo ali zgodbo, ki sicer v javnosti ne dobi prostora in je spregledana, utišana ali izbrisana.

Tehnična navodila in pojasnila:

  • prispevki so lahko ilustracije, kratka besedila, stripi, kolaži …
  • format prispevka naj bo pokončen in naj ustreza dimenziji A5
  • prispevki so lahko barvni ali črno-beli in narejeni v poljubni tehniki
  • posameznik lahko pošlje tudi več prispevkov oz. prispevek na več straneh

    Prispevke pošljite na naslov ema.kobal@dobravaga.si do nedelje, 25. 4. 2021. Zbrali jih bomo v skupinski zin, ki si ga boste sodelujoči lahko natisnili doma, svoje mesto pa bo našel tudi v naši ZINE VITRINE čitalnici.

Ob tem vas vabimo tudi k brskanju po našem spletnem arhivu zinov, ki ga lahko najdete na: https://zine-vitrine.tumblr.com/

Veselimo se ponovnega zinovskega druženja z vami!

vizualija: Lin Gerkman in Jakob Koncut, Lepe fasade lepo molčijo, 2016


8.4.2021 / DobraVaga

ODPRTI POZIV: Internet Yami-Ichi / internetni črni trg

Poziv za sodelovanje na mednarodnem »internet« sejmu

Do 22.4.2021

Rok za prijavo: sreda, 22. 4. 2021
Besedilo poziva TUKAJ!

Internet Yami-Ichi (internetni črni trg) je posebna oblika bolšjega trga, na katerem lahko ljudje v realnem prostoru izmenjujejo in kupujejo produkte, ki se na različne načine navezujejo na internetno kulturo. Mednarodni umetniški projekt je leta 2012 zasnoval japonski umetniški kolektiv IDPW z namenom prevpraševanja umetnosti kot blaga znotraj kapitalističnega umetniškega trga ter oblikovanjem prostora, kjer se tovrstne izmenjave in vrednotenja umetnosti lahko bolj prosto dogajajo. Sejem so po celem svetu organizirali na različnih festivalih in prizoriščih, kot so med drugim Tate Modern v Londonu, HeK – Haus der elektronischen Künste Basel, Transmediale v Berlinu in Ars electronica v Linzu.

Internet Yami-Ichi v Ljubljani bo eksperimentiral s svežimi, dinamičnimi formati omenjenega projekta ter tako omogočil povezovanje lokalnih in mednarodnih ustvarjalcev in različnih generacij internetnih uporabnikov. Organiziran bo v sklopu 11. edicije serije konferenc in seminarjev Taktike & praksa, ki jih Aksioma v sodelovanju s Kinom Šiška organizira od leta 2010. Tokratno edicijo kurira italijanska umetnostna zgodovinarka, kuratorka in predavateljica Valentina Tanni, ki se osredotoča na kaleidoskopski in kaotični svet spletne participatorne kulture in internetnih meme-jev v različnih oblikah in deklinacijah.

Organizacija Aksioma – Zavod za sodobne umetnosti Ljubljana v sodelovanju s Centrom urbane kulture Kino Šiška / DobraVaga in Računalniškim muzejem


Kaj pa če ...

Zin, ki je nastal na februarski delavnici z Dario Tommasi je zdaj na ogled na tej povezavi

V fizični obliki ga najdete tudi v naši zin čitalnici. Vabljeni, da nas obiščete, ko spet odpremo galerijo – predvidoma po 11. aprilu 2021.


Off the Hook

Vabljeni na vodstvo po spletni razstavi OFF THE HOOK: Sprejmi in nadaljuj / Accept and Continue. 

Razstava je na ogled tukaj: https://offthehook.dobravaga.si/

Vodstvu za avtorji razstave in kuratorko Laro Mejač se lahko pridružite v sredo, 24. 2. 2021, ob 17.00 na naslednji povezavi: us02web.zoom.us

Sodelujoči umetniki: kolektiv freštreš, Teja Miholič, Sara Bezovšek, Nik Erik Neubauer, Matic Pandel, Lucija Rosc.


Nina Goropečnik

sreda, 20. 1. 2021, ob 17.00, spletni dogodek
ARTIST TALK
Nina Goropečnik

Vabljeni na predstavitev in pogovor z Nino Goropečnik, ki ju bomo prenašali preko Zoom kanala v sredo, 20. 1. 2021 ob 17.00. Na spletnem dogodku bo ustvarjalka govorila o svojih performansih, ki so nastajali med letoma 2015 in 2019, in o razstavi Umetnica na mesec: ki se (še) ne vidi v DobriVagi.

Za udeležbo na dogodku je potreben klik na sledečo povezavo, s katero se na dan dogodka ob 17. uri vključite v prenos: https://us02web.zoom.us/j/88509749977

Nina Goropečnik se v svoji praksi ukvarja z odnosom med zasebnim in javnim ter raziskuje meje performansa in njegove dokumentacije. Na razstavi ki se (še) ne vidi predstavlja sledi performativnih akcij, v katerih je gledalcem v njim nerazumljivem jeziku pripovedovala intimne zgodbe. Njeno delo zapleta trenutek, ko nekaj postane vidno, saj se umetnica v njem igra z razkrivanjem in prikrivanjem.

O UMETNICI:
Nina Goropečnik (1993) je leta 2017 diplomirala na oddelku za kiparstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, kjer trenutno zaključuje podiplomski študij. Je predstavnica mlajše generacije umetnikov, ki delujejo v polju performansa. Samostojno je svoja dela razstavila v galeriji DLUL (Ljubljana, 2020) in sodelovala na več skupinskih razstavah, med drugimi v galeriji Verksmiðjan á Hjalteyri (Hjalteyri, Islandija, 2018), v Layerjevi hiši (Kranj, 2018), in na DA! Festivalu (Zagreb, 2017). Leta 2019 je imela predstavitev svoje umetniške prakse v galeriji P74 v sklopu projekta Moja zgodba. Od tega leta naprej pa je tudi del kolektiva Galerije 7:069, ki se osredotoča na razstavljanje mlajše študentske produkcije.


Hydra PACE

Hydra PACE Open Call

Vabimo umetnike, ki delujejo v Sloveniji, na Slovaškem ali v Palestini, da se prijavijo na open call za rezidence v Ljubljani, Košicah in Ramali!

Hydra PACE – Platforma za umetniško sodelovanje in izmenjavo predstavlja sodelovanje treh partnerjev iz Slovenije (galerije DobraVaga v sklopu Centra urbane kulture Kino Šiška), Slovaške (mednarodna umetniška rezidenca K.A.I.R. Košice Artist in Residence, Košice) in Palestine (Občina Ramala, Ramala). Cilj projekta je oblikovanje rastoče mreže obstoječih in novih mednarodnih umetniških rezidenc za uveljavljene in vzhajajoče umetnike ter umetnice. Ideja za projekt umetniških rezidenc je nastala na pragu pandemične krize, ki nas je izzvala, da premislimo in preoblikujemo številne projekte ter programe, vključno z umetniškimi rezidencami. Hydra PACE tako ponuja model sočasnih mednarodnih rezidenc s poudarkom na kombiniranih in fleksibilnih dejavnostih v živo in prek spleta, skozi katere se lahko umetniki in umetnice mrežijo, sodelujejo, izmenjujejo prakse ter izkusijo različne družbene, politične in kulturne kontekste.

Vse informacije vključno z razpisom najdete na spletni strani platforme Hydra PACE.

Rok za prijavo je 31. januarja 2021!

Podpora: Fundacija Anna Lindh


Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google